ZAGREB – U Zagrebu je u franjevačkom samostanu u Dubravi, 9. veljače 2017., održan I. skup redovničkih ekonomi i ekonoma. Organizator skupa je Hrvatska konferencija viših redovničkih poglavara i poglavarica a odluku o održavanju ovakvog skupa donijeli su redovnički poglavari na Plenarnoj skupštini Konferencije u listopadu 2016. Na skupu su se okupili redovnički poglavari i poglavarice, provincijski i kućni ekonomi i ekonome – njih oko stotinu. Skup je molitvom otvorio predsjednik Konferencije fra Jure Šarčević, OFMCap, a moderirao fr. Slavko Slišković, dominikanski provincijal i član Vijeća Konferencije.
Održana su tri predavanja. Prvo predavanje je održao predsjednik Konferencije fra Jure Šarčević koji je govorio o bratskoj i evanđeoskoj ekonomiji u zajednicama temeljeći svoje izlaganje u glavnini na Smjernicama za upravljanje dobrima u ustanovama posvećenog života i družbama apostolskog života koje je dala Kongregacija za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života 2014. godine.
Fra Jure je kratko izvijestio i o nedavno održanom susretu u Hrvatskoj biskupskoj konferenciji na kojoj su porezni stručnjaci govorili o paušalnom oporezivanju gospodarskih aktivnosti vjerskih zajednica.
Drugo predavanje naslovljeno “Javne pravne osobe Katoličke crkve u hrvatskom zakonodavstvu: pravni i financijski aspekti” održao je dr. sc. Vjekoslav Bratić sa Instituta za javne financije.
Dr. Vjekoslav se posebno osvrnuo na pravni položaj vjerskih zajednica i čestu pogrešku da ih se svrstava u neprofitne organizacije u poreznom smislu. Vjerske zajednice načelno jesu neprofitne organizacije ali kao organizacije se svrstavaju u vjerske zajednice i za njih vrijedi Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica i dr. Potom je govorio o potrebi transparentnosti i javnosti upravljanja financijskim poslovanjem, međunarodnim ugovorima i praksi poreznih uprava.
Drugo predavanje održao je mr. sc. Ilija Braovac na temu “Porezni tretman vjerskih zajednica u RH”. Govorio je o vrsti poreza koje su vjerske zajednice dužne platiti i porezima kojih su oslobođene. Posebno je pojasnio obvezu paušalnog oporezivanja gospodarskih aktivnosti vjerskih zajednica pojasnivši je na više različitih primjera.
U drugom dijelu skupa, koji je trajao sat vremena, redovnički ekonomi i ekonome postavljali su izlagačima konkretna pitanja, iznosili dvojbe i iskustva s poreznom upravom.
Izvor: Crkva na kamenu/www.redovnistvo.hr