ZAGREB – „Kršćanska nada u vremenu beznađa“ tema je 65. teološko-pastoralnog tjedana koji je otvoren u utorak 21. siječnja u Nadbiskupijskome pastoralnom institutu u Zagrebu.
Teološko-pastoralni tjedan održava se u organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu od 21. do 23. siječnja u dvorani „Vijenac“.
Doc. dr. Tomislav Kovač, pročelnik Katedre fundamentalne teologije KBF-a na samom početku uputio je pozdrav okupljenima uime Teološkog-pastoralnog povjerenstva KBF-a. Uvodeći u tematiku o kojoj će se govoriti i promišljati, tj. nadi, dr. Kovač je rekao kako je tema aktualna kako zbog situacije u kojoj se čovječanstvo nalazi, tako i zbog redovite Jubilarne godine u kojoj se Crkva nalazi.
„Nada je temeljna kategorija kršćanske vjere. Ona pokreće, usmjerava i daje smisao čitavoj kršćanskoj egzistenciji. Kršćanska nada temelji se na vjeri u Isusa Krista, utjelovljenoga Sina Božjega i spasitelja svijeta, uz kojega čvrsto prianja i kojega s ljubavlju slijedi do njegova ponovnoga dolaska. Ona se, također, temelji na povjerenju u Božju riječ koja obznanjuje da Bog voli čovjeka, da ga poziva na sreću i da ga nikada ne napušta“, kazao je doc. dr. Kovač.
Nakon uvodne molitve Duhu Svetome, Veliki kancelar KBF-a zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša uputio je uvodnu riječ.
„U svijetu koji često ostavlja dojam da su radost i mir nedostižni kršćanska nada nudi djelotvornu snagu, ukorijenjenu u Kristovoj pobjedi nad smrću, snagu koja nas poziva na aktivno svjedočenje Božje ljubavi. To svakodnevno znači donositi ljubav, milosrđe i pravdu tamo gdje su najpotrebniji. Kršćanin koji živi nadu nije samo promatrač; on je protagonist, osoba koja vjeruje da Bog koristi naše ruke i srce za izgradnju boljeg svijeta“, rekao je nadbiskup Kutleša.
„Na koncu, poruka kršćanske nade poziv je na zajedništvo i odgovornost prema drugima. U svijetu u kojemu su podjele duboke, kršćanska nada poziva nas na izgradnju mostova. Ona nas podsjeća da je svaki čovjek stvoren na sliku Božju i da je pozvan sudjelovati u obnovi svijeta. Zajedništvo koje gradimo mora biti odraz Božje ljubavi, zajedništvo koje prihvaća različitosti, ali ostaje ukorijenjeno u Istini“, zaključio je zagrebački nadbiskup.
Apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup Giorgio Lingua također se obratio sudionicima zahvalivši na pozivu.
U svom obraćanju, nuncij je istaknuo kako „kršćanska nada nije koncept, već osoba“ koja je potaknuta vjerom i povjerenju u Boga. Ona ne završava u nekoj ideji, već se ostvaruje u Crkvi koja je pozvana svjedočiti ovu dinamiku. Naposljetku, zahvalio je KBF-u Sveučilišta u Zagrebu na organizaciji te istaknuo kako je ono „povlašteno mjesto“ na kojem živi stvarnost da „kršćanstvo nije utopija, već svakodnevno iskustvo“.
Okupljenima se obratio i prorektor zagrebačkog Sveučilišta prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić koji je istaknuo kako je nada odgovor s „izazovima s kojima se svakodnevno suočavamo“ u društvu prenaglašene ekonomije i društvene polarizacije. „Ako po uzoru na sv. Pavla vidimo da jedna osoba može promijeniti cijeli svijet, onda se možemo nadati da takvih ljudi ima i u hrvatskom društvu“, zaključio je prorektor Mlinarić.
Sudionici 65. TPT-a su uputili brzojav papi Franji, koji je pročitao doc. dr. sc. Jakov Rađa u kojem stoji da će nastojati „kao pravi hodočasnici nade osvijetliti važnost ove bogoslovne kreposti u današnjem vremenu. Želja nam je osvijetliti različite oblike nade i ponuditi pastoralne smjernice za promicanje i oživotvorenje istinske kršćanske nade u našim mjesnim Crkvama i župnim zajednicama“.
Teološko-pastoralni tjedan otvorio je o. d. dekana KBF-a u Zagrebu prof. dr. Mario Cifrak. „Teologija služi evangelizaciji Crkve, vjeri koju treba prenijeti da vjera postane kultura – tj. mudri etos naroda Božjeg/ ponuda (oblatio) svima ljudske ljepote koja očovječuje“, rekao je. „Ne postoji Bog u sebi koji nije Bog za nas, nema vječnosti ljubavi bez ljubavne priče o Isusu Kristu prema ljudima (u čovječanstvu). To je bolja nada po kojoj se približujemo Bogu (usp. Heb 7,19). Bolja je za nas, jer se on približio nama, postao je čovjekom i govorio nam ljudskim jezikom. Neka i naš govor bude bolji, bolja teologija na ovom 65. teološko-pastoralnom tjednu koji započinje svojim radom“, istaknuo je u obraćanju dr. Cifrak.
Nakon uvodnog dijela, uslijedilo je predavanje prof. dr. sc. Ante Vučkovića.
Na otvorenju je nastupio zbor Instituta za crkvenu glazbu KBF u Zagrebu pod ravnanjem prof. Danijele Župančić, uz glazbenu pratnju doc. sc. Milana Hibšera.
Izvor: Crkva na kamenu/IKA