SARAJEVO – Krajem siječnja 2024., u izdanju Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, iz tiska je izašla monografija pod naslovom Orgulje u Bosni i Hercegovini autora vlč. Marka Stanušića, regens chori sarajevske prvostolnice. Osim brojnih informacija o svim sadašnjim orguljama širom Bosne i Hercegovine i o uništenim orguljama te drugih podataka, monografija sadrži više od 300 fotografija u boji: katedrala (crkava) izvana, ponutrice s pogledom na kor, pročelja orgulja i sviraonika. Namijenjena je orguljašima i orguljašicama, ali i svima koji orgulje znaju cijeniti i vrjednovati ih ne samo kao liturgijsko, već i kulturno blago.
Predsjednik Biskupske konferencije BiH mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata BiH, na kraju uvodne riječi, između ostalog, napisao je: …“Osim što je izvor brojnih informacija, koje će biti od koristi orguljašima i drugim osobama koje zanima povijest glazbe, ova monografija velik je doprinos također glazbenoj kulturi na našem području i istovremeno odličan je pokazatelj koliko je Katolička Crkva, preko svojih pojedinaca i ustanova, doprinosila i doprinosi razvitku glazbene kulture. I poticaj je da ih se sjetimo i da svima njima i Crkva i cijelo društvo zahvale.“
Biskup banjolučki emeritus i apostolski upravitelj mons. Franjo Komarica, dugogodišnji predsjednik Vijeća za liturgiju BK BiH i nekadašnji profesor liturgike i liturgijske glazbe u Sarajevu, u svojoj je recenziji, između ostalog, napisao: …“Ovim svojim djelom – monografijom – dobro koncipiranom i sustavno i stručno obrađenom – riječima i fotografijama – prikazanom tematikom, autor je upotpunio dosadašnju prazninu u našoj domaćoj literaturi s ovakvim sadržajem, jer se nekoliko uradaka iz ranijih vremena bilo ograničilo na parcijalno prikazivanje tematike, a neobjavljeni (poznati) uradci – u skromnijem obliku – nisu bili dostupni široj, zainteresiranoj javnosti. …Ne samo da je u ovoj monografiji donesen zajednički zbroj svih orgulja po crkvama naših (nad)biskupija do ranih 90. ratnih godina XX. stoljeća, kao i onih obnovljenih, odnosno novo nabavljenih tijekom svih poratnih godina, nego je također, uz prikaz svakog pojedinog instrumenta, opširnije prikazano njegovo nastajanje, glavne karakteristike, te njegova nabavka. Kvalitetu ove monografije dodatno povećava i upotrebu olakšavaju i Kazala pri kraju knjige te navedena stručna literatura.“
Najveći graditelj orgulja na ovim prostorima gosp. Anton Škrabl u recenziji, između ostalog, napisao je: …“U ovu knjigu utkano je mnogo znanja, rada i ljubavi prema orguljama, kraljici svih glazbala. Ovo djelo ne samo da je izvrsno pomagalo čitatelju, da može vidjeti u kojim se crkvama ili drugim prostorima u Bosni i Hercegovini orgulje nalaze, nego mu pomaže i da se pobliže upozna s ovim instrumentom. Dodatnu vrijednost monografiji daje i popis uništenih orgulja, koji ujedno motivira čitatelja da pomogne u očuvanju ove važne kulturne baštine. Monografija također motivira i orguljarske radionice, da nastave sa svojom misijom izrade, obnove i rekonstrukcije ovog veličanstvenog instrumenta.“
Monografija je bazirana na prikupljenoj građi, brojnim podacima te novim fotografijama katedrala (crkava) i orgulja u BiH, nastalim krajem 2022. i tijekom prvih šest mjeseci 2023. godine. Autor monografije vlč. Marko Stanušić, svećenik Vrhbosanske nadbiskupije, građu o orguljama u BiH počeo je skupljati još u svojim sjemenišnim i bogoslovskim danima. U njoj su, prvi put na jednome mjestu, u riječi i slici opisane 63-oje postojeće i 14 uništenih orgulja u BiH. Osim opisa svih orgulja, u monografiji se također može naći prikaz o graditeljima orgulja, njihovoj povijesti, dijelovima, održavanju, ugađanju, proširenju, o rabljenim i novim orguljama te kolaudaciji. Radi lakšeg razumijevanja teksta, autor je napisao i kazalo orguljskih pojmova. Budući da će se za ovu monografiju ponajprije zanimati crkveni orguljaši, uvršten je i tekst o registrima i registriranju orgulja. Stoga je ova monografija ujedno i mali priručnik o orguljama i njihovom ustrojstvu.
Monografija ima 150 stranica, A4 format, tvrdi uvez. Može se nabaviti u Tajništvu Biskupske konferencije BiH (ulica Kaptol 32).
Izvor: Crkva na kamenu/KTA