Predstavljanje knjige “Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice” mons. Nikole Eterovića održana je u utorak 12. studenoga 2024. u dvorani Vijenac Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu.
Pozdravni govor uputio je zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša te direktor i glavni urednik Kršćanske sadašnjosti dr. sc. Stjepan Brebrić. O knjizi su govorili ministar vanjskih poslova dr. sc. Gordan Grlić Radman, urednica vanjske politike (Nova TV) Ivana Petrović te rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić. Na kraju predstavljanja govorio je i sam autor, apostolski nuncij u Njemačkoj mons. Nikola Eterović, a predstavljanje je vodila urednica vjerske redakcije Hrvatskoga katoličkog radija mr. sc. Tanja Maleš.
Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša u svojem pozdravnom govoru istaknuo je, između ostaloga da je ova knjiga ima širi značaj za nas Hrvate.
U osam dijelova knjiga “Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice” pruža dubinsko razumijevanje vatikanske diplomacije, nudeći čitateljima uvid u njezinu povijest, trenutačne prakse i buduće smjernice, obrađujući teme kao što su: Ivan Pavao II. i pad Berlinskog zida, Sveta Stolica i Njemačka, Sveta Stolica i Ukrajina, Sveta Stolica i Hrvatska, Sinodalna Crkva, Papinska crkvena akademija, Konkordatsko pravo i niz drugih. Sve su to ujedno područja djelovanja naslovnog nadbiskupa Cibalae (Vinkovci), mons. Nikole Eterovića, čije osobno sudjelovanje u mnogim opisanim događajima u službi Svete Stolice ovoj knjizi daje dodatnu vrijednost.
Ministar vanjskih poslova dr. sc. Gordan Grlić Radman rekao je da je ova knjiga autentično svjedočanstvo koje nadilazi klasične okvire. “Pred nama je susret osobnoga i povijesnog, Crkve i svijeta, politike i diplomacije. Podsjetimo da je papa Franjo proglasio 2025. Svetom godinom milosrđa pod geslom Hodočasnici nade. U tom smislu ova Eterovićeva knjiga vrijedan je prilog našem zajedničkom hodočašću u Hrvatskoj i u svijetu. Završio bih citatom Pape Pija XII., za čijega je pontifikata zagrebački nadbiskup bl. Alojzije Stepinac 12. siječnja 1953. imenovan kardinalom, a na koji me podsjetila knjiga mons. Eterovića: Ništa se ne gubi mirom, a sve se može izgubiti ratom“, zaključio je Radman.
Urednica vanjske politike (Nova TV) Ivana Petrović u svojem je izlaganju, između ostaloga, podijelila razmišljanje o odnosima Republike Hrvatske i Svete Stolice ističući potencijal koji kvaliteta takvih odnosa može stvoriti za boljitak i dobrobit vlastite države. “Odnosi Republike Hrvatske i Svete Stolice se od uspostave diplomatskih odnosa do danas ocjenjuju kao vrlo dobri i oni to jesu, no često se pitam mogu li biti i bolji? Zasigurno mogu ukoliko hrvatska politika razumije da je Sveta Stolica jedan od pet ključnih centara svjetske diplomacije u koju treba ući mnogo aktivnije uz dodatnu spoznaju da se na marginama posjeta Svetom Ocu kojem dolaze čelnici svih država svijeta, mogu odraditi fantastične stvari za svoju državu, naravno, uz adekvatnu pripremu, pomoćno osoblje diplomatskog veleposlanika i prije svega – dobru instrukciju veleposlanika od strane kreatora vanjske politike, a to su predsjednik Vlade i predsjednik države. Bez te instrukcije zapravo to nije moguće bez obzira što su naši veleposlanici pri Svetoj Stolici bili izvanredni diplomati”, naglasila je Petrović.
Prof. dr. sc. Željko Tanjić, govoreći o pojmu moći, a koji je povezan s naslovom predstavljene knjige istaknuo je da ovo djelo apostolskog nuncija u Njemačkoj, mons. Nikole Eterovića govori na koji “način Crkva, pa i kroz diplomaciju pokušava sebi i drugima govoriti kako se nositi s moći koja joj je dana te na koji način upotrijebiti tu moć za dobro pojedinaca, zajednica, naroda, nacija, za dobro mira. Nemojmo zaboraviti da je autor ovog dijela i diplomat i pravnik, ali i teolog. Stoga ova knjiga može biti i jest zanimljiva mnogima i popunjava prazninu koja nedostaje na hrvatskom jeziku. Sve su to razlozi zašto bi ova knjiga morala biti obvezna literatura za sve one koji se bave diplomacijom, ali i izučavaju djelovanje Svete Stolice u širem društvenom kontekstu”.
Na kraju predstavljanja okupljenima se obratio i sam autor, mons. Nikola Eterović zahvalivši svima na dolasku i podršci te je podijelio iskustvo djelovanja pri Svetoj Stolici, posebno u burnim i turbulentnim vremenima u kojima je Hrvatska stjecala svoju samostalnost i neovisnost.
Teme obrađene u ovoj knjizi nisu samo teoretske naravi nego na konkretnim primjerima nastoje pokazati način djelovanja Svete Stolice u odnosima s pojedinim državama, kao i u okviru međunarodne zajednice. Osim toga, sadržavaju i osobna iskustva autora, izražena izravno ili neizravno, kroz opis događaja u kojima je sudjelovao. Ta činjenica daje dodatnu vrijednost prikazu i analizi opisanih događaja.
Knjigu „Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice“ može se pronaći u knjižarama i web knjižari Kršćanske sadašnjosti.
Izvor: Crkva na kamenu/IKA