Za duhovnu obnovu katolika u Bosni i Hercegovini

Poziv biskupa BK BiH na molitvu krunice

Foto: KTA

Biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, pozvali su na molitvu krunice od Blagovijesti do kraja svibnja 2018. za duhovnu obnovu katolika u Bosni i Hercegovini. Poziv prenosimo u cijelosti:

Mi, pastiri mjesnih Crkava, pozivamo sve katolike u svojim biskupijskim zajednicama u Bosni Hercegovini da se svi zajedno i svatko osobno, obiteljski i kao članovi župnih zajednica, od svetkovine slavlja Blagovijesti, koja se ove godine liturgijski obilježava 9. travnja 2018., do svršetka Gospina mjeseca svibnja, povežemo u moljenju Gospine krunice na zajedničku nakanu: duhovna obnova katolika u cijeloj krajevnoj Crkvi u BiH.

Povijest nam svjedoči da se Crkva u našem hrvatskom narodu u teškim kušnjama ujedinjavala u molitvi i tako se uspijevala oduprijeti svim teškim izazovima te ostati vjerna Kristu, Svetom Ocu, svome domu i domovini. Pozivamo da svih tih naznačenih dana posebno molimo na ove nakane:

– za nepokolebljivu nadu i pouzdanje u uskrsloga Krista u vremenu brojnih iskušenja i sumornosti koje nam se nameću;
– za iskorjenjenije psovke koja truje vjerničko srce i vjerničko zajedništvo:
– za radosnu otvorenost životu i čin zadovoljštine za svu ubijenu nerođenu djecu;
– za slogu i vjernost u braku i obiteljsko zajedništvo;
– za istinsko poštovanje Dana Gospodnjeg i redovito sudjelovanje na slavlju sv. Mise u nedjelju i zapovijedane blagdane;
– za zauzet odgoj djece i mladih u vjeri i pružanje svjedočenja vjere vlastitim primjerom;
– za hrabro i radosno svjedočenje svoje vjere i ne odričući se svoga identiteta i voleći svoje, a poštujući tuđe;
– za iskorjenjenije svih negativnih ovisnosti koje urušavaju naše ljudsko dostojanstvo i naše vjerničko zajedništvo.

Molimo i za sve ono čime će nas Bog obnoviti, ohrabriti i učiniti postojanima na našim korijenima da uvijek budemo prepoznatljivi kao kršćani.

U svom pozivu donosimo i poticajne riječi dvojice naših svijetlih likova: blaženoga Alojzija Stepinca, biskupa i mučenika, i sluge Božjega Josipa Stadlera:

Sidro ufanja hrvatskog naroda

„Stari pomorci, da im lađa za vrijeme bure ne bude igračkom valova, nastojali su da što prije nađu čvrsto tlo i bace sidro, koje će lađu držati na mjestu. Svaki pojedini od nas putnik je na moru ovoga života, koji plovi usred raznih bura i oluja.

I cijeli hrvatski narod jedan je takav putnik koji već 13 stotina godina plovi pučinom života u ovoj svojoj današnjoj lijepoj domovini, koju mu je podarila ruka Božja. I taj si je narod kao mudri pomorac našao također jedno čvrsto tlo, gdje je bacio sidro svog ufanja i nade da ne potone u teškim časovima života, a to je Majka Božja, Blažena Djevica Marija.

O toj dubokoj vjeri našega puka, da mu je Marija najbolja zaštitnica u životu i u smrti, svjedoče nebrojene crkve Njoj posvećene po našim brežuljcima i planinama, otocima i dolinama. O toj dubokoj vjeri našega puka svjedoče nebrojeni oltari Njoj posvećeni gotovo u svim crkvama, svjedoče nebrojeni kipovi Njoj na čast podignuti na raskršćima naših putova i cesta. Svjedoče nebrojene slike Njezine koje rese i najsiromašnije potleušice naše kao i najbogatije palače“.

Iz propovjedi bl. Alojzija Stepinca u Mariji Bistrici u srpnju 1935.

Molitva krunice

„Krunica je doista najkrasnija molitva; ona obuhvaća sve, što je kršćaninu vjerovati, ufati i ljubiti; ona u sebi sadržaje najglavnije istine naše svete vjere ona je prikladna za svak dobu, za stare i mlade, za sve osobe učene i neuke za zdrave i bolesne; ona je najbolji molitvenik bez molitvene knjižice i za one koji ne znaju i koji znaju čitati, ona nam predočuje Spasitelja i djelo otkupljenja, ona nas sjeća Marije i svega što je učinila za naš spas.

Krunica se može nazvati potpuni pučki katekizam, ako se moli kako treba, te se ujedno razmišlja o tajnama naše svete vjere, koje se iza riječi Isus u ‘Zdravo Marijo’ spominju, i to katekizam veoma praktičan, jer ona ne sadržava samo vjerno i na kratko istine naše svete vjere, nego njom se te istine u formi molitve ujedno oživotvoruju i vrše.

Zato jedva ima bolje molitve, koja bi Bogu draža, a Marija bila milija od krunice, te će jedva biti molitve, koja će onako sigurno prodrti oblak i preko Marije do prijestola Božjega brže doći i hitrije biti uslišana kao krunica. Zato se veselim što je naš sveti otac svojoj djeci po svijetu naložio da se u svim sadašnjim nevoljama upravo krunicom obratimo na majku Mariju da preko nje svoj crkvi isprosimo potrebitu pomoć“.

Iz poslanice o molitvi krunice sluge Božjega Josipa Stadlera u rujnu 1883.

U tom duhu sve iskreno pozdravljamo preporučujući sve zagovoru i zaštiti naše Nebeske Majke Marije i zazivajući na sve obilje Božjeg blagoslova!


Sarajevo, 26. ožujka 2018.

Vaši biskupi:

Vinko kardinal Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i predsjednik BK BiH, s. r.
Mons. Tomo Vukšić, vojni biskup, s. r.
Mons. Franjo Komarica, biskup banjolučki, s. r.
Mons. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i ap. upravitelj trebinjsko-mrkanski, s.r.
Mons. Pero Sudar, pomoćni biskup vrhbosanski, s. r.
Mons. Marko Semren, pomoćni biskup banjolučki, s. r.

Izvor: Crkva na kamenu/KTA