Pod geslom bl. Ivana Merza ”Gdje nema Tebe, Bože, tamo nema ni veselja!” mladi župe Gradina proslavili su dan Hrvatske katoličke mladeži u nedjelju, 8. lipnja, na svetkovinu Pedesetnice.
Program proslave započeo je svečanom svetom Misom koju je predvodio mons. Petar Palić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski, uza suslavlje župnika don Đure Bendera i još nekoliko svećenika. Svečanom misnom slavlju prethodila je molitva krunice koju su predvodili članovi HKM-a Gradina.
U svojoj homiliji mons. Petar istaknuo je važnost suradnje s Duhom Svetim, te primjerom života bl. Ivana Merza, zaštitnika HKM-a Gradina, potaknuo mlade na nasljedovanje Krista onako kako je to činio bl. Ivan Merz: kroz žrtvu, apostolat i Euharistiju – da sve ono što oni žive i rade u svojoj župnoj zajednici bude nadahnuto na te tri temeljne stvari. Svečanu notu ovom slavlju dao je i župni zbor mladih pod vodstvom don Luke Cvitanovića, župnoga vikara župe Gradina. Božju Riječ navijestili su također mladi župljani, a svečanu asistenciju činili su ministranti župe Gradina.
Nakon svete Mise program je nastavljen u dvorištu župne crkve, gdje su mladi HKM-ovci izveli predstavu Mladić i njegov Bog. Predstava je nadahnuta istoimenom knjigom koja opisuje život hrvatskog Carla Acutisa, Stjepana (Stipe) Čuture. Stjepan je mladić koji se preselio Gospodinu s 22 godine, nakon bitke s teškom bolesti raka debelog crijeva. Stipin život je istinski primjer vjere i putokaz mladim ljudima za nasljedovanje Gospodina, stoga su mladi župe Gradina, pročitavši knjigu o Stipi Čuturi, odlučili izvesti predstavu. Cilj predstave, uz želju da što više ljudi čuje Stipinu priču, bio je jačanje vjere i nade u vječni život koji se rađa u susretu s Uskrslim Kristom nakon svih patnja koje donosi životni križ.
Ovim putem mladi župe Gradina zahvaljuju Stipinoj obitelji na blagoslovu i potpori u ostvarenju ovog projekta, te izdavačkoj kući Salesiana iz Zagreba na pomoći i suradnji.
Na ovoj proslavi sudjelovali su i prijatelji iz HKM-a Buna, Gorica-Struge, Domanovići, zajednica mladih iz župe sv. Tome, te zajednice franjevačke mladeži Čitluk, Čerin, Gradnići i Ružići. Bila je ovo lijepa prilika za rađanje novih prijateljstava, a posebno prijateljstva između Frame i HKM-a.
U proslavu ovoga dana utkano je puno ljubavi, žrtve, truda i rada; ali isto tako utkani su svi naši susreti, kreativne i karitativne akcije, naša klanjanja, molitve krunice na našem igralištu i sve ono što smo radili kroz proteklu godinu.
Po završetku službenog programa, nastavilo se druženje u dvorištu. Zahvaljujemo svim ljudima koji su na bilo koji način doprinijeli proslavi našeg dana, te se duboko nadamo da će ovakvi susreti i ovakve priče trajati i dalje među mladima naših župnih zajednica.
HKM Gradina


















Izvor: Crkva na kamenu


