Pojačavaju se progoni kršćani u svijetu, to je razvidno iz dokumenta “Izvješće 2017.” međunarodne organizacije “Otvorena Vrata”, koja svake godine objavljuje popis od 50 država gdje su kršćani najviše ugnjetavani, mučeni, diskriminirani, izrugivani i progonjeni zbog njihove vjere, gdje im je ograničavan privatni i javni život. U pedeset najneliberalnijih država u svijetu proganja se više od 215 milijuna vjernika, svaki treći vrlo grubo, zbog vjerskoga uvjerenja, a progoni su u porastu – stoji u objavljenom izvješću.
Osvrnuvši se na spomenuto izvješće u razgovoru za Radio Vatikan Cristian Nani, ravnatelj talijanskoga ogranka “Otvorena vrata”, rekao je kako je iz ovogodišnjega izvješća razvidan porast vjerskoga nacionalizma u nekim krajevima Azije. Možda je ovo najveće iznenađenje: Indija je na 15. mjestu zbog hinduističkoga nacionalizma, koji u toj velikoj zemlji ograničava društveni život kršćana; vjerski se pak nacionalizam posebno ističe i u državama poput Laosa, Bangladeša, Vijetnama, Butana, koje imaju sasvim različita podrijetla i društvene ustroje – primijetio je ravnatelj.
Drugi vrlo važan razlog progona kršćana je ono što mi nazivamo “islamsko nasilje”, to su pak vrlo dobro poznati ekstremizmi Boko Harama, al-Shabaata i samozvane Islamske države, o kojima čitamo u glasilima i slušamo u radijskim i televizijskim izvješćima, te progoni u običnom društvenom životu u najmanje 35 država od pedeset spomenutih u izvješću – kazao je Nani.
Na upit zašto Sjeverna Koreja već petnaest godina zauzima prvo mjesto, rekao je da ideologija u Sjevernoj Koreji ustrojava društveni život, a tu je i kult ličnosti vođe Kima Jong-una. U Sjevernoj Koreji su vrlo česta kršenja ljudskih prava, tu imamo kampove za preodgoj i prisilni rad, u kojima je, prema našim procjenama, zatvoreno od 50 do 70 tisuća kršćana, samo zato jer su kršćani ili jer imaju Bibliju – ustvrdio je Nani.
Na upit koliko je svjetsko javno mnijenje upoznato s progonima poradi vjere, rekao je kako je u posljednjim godinama pozornost povećana. Sjećam se da je prije sedam, osam godina bilo gotovo nemoguće govoriti o proganjanju kršćana, premda su više nego ikad progonjeni. Još uvijek se malo govori, a možda i površno, poglavito kad su u pitanju mrtvi, odnosno kad su ljudi ubijeni samo zato jer vjeruju u Boga. Prema našim procjenama, u 2016. godini je bilo 1.207 kršćanskih mučenika, a više od 1.300 crkvi je bilo napadnuto. Želim istaknuti da bi diskriminacija i ugnjetavanje osoba, te uništavanje njihove budućnosti, oduzimanje mogućnosti školovanja i liječenja samo zato jer vjeruju i Isusa Krista, morala potresti bar zapadni svijet – ustvrdio je Nani.
Na primjedbu da bi progoni mogli biti znak kršenja i drugih ljudskih prava, rekao je da su progoni zacijelo znak vremena. Razvidno je trganje društva na raznim razinama. Progon, krv mučenika kao sjeme Crkve, nije novìna od ovih godina, porast je naime novost – zaključio je Cristian Nani.
Izvor: Crkva na kamenu/KTA