Virtualna stvarnost bazilike sv. Petra

Foto: Pexels

“Današnjem čovjeku, uz pomoć digitalne tehnologije, dekodirati isprepletanje povijesti, umjetnosti i duhovnosti koji baziliku svetoga Petra čine jedinstvenom u svijetu”, ovim je riječima kardinal Mauro Gambetti, nadsvećenik Bazilike i predsjednik Radionice svetoga Petra, u ponedjeljak 11. studenog predstavio plod suradnje između uprave Bazilike, duhovnog srca kršćanstva i “Microsofta”, jedne od najvećih IT tvrtki na svijetu, objavljeno je u izdanju lista “L`Osservatore Romano” od 11. studenoga.

Tijekom tri tjedna dronovi, kamere i laseri snimili su preko 400.000 slika visoke rezolucije unutar Bazilike koje su potom korištene za izradu visoko preciznog 3D modela najpoznatije crkve kršćanstva. “Microsoftov” “AI for Good Lab” obradio je fotogrametrijske podatke francuskog “Iconem” tima, usavršavajući digitalnu kopije Bazilike s milimetarskom preciznošću. Algoritmi umjetne inteligencije popunili su praznine, poboljšali detalje i stvorili besprijekornu virtualnu rekonstrukciju. Prava je to virtualna kopija bazilike koja je sagrađena na Petrovu grobu i koja je remek-djelo svjetske umjetnosti i arhitekture, kao i simbol Rima. Od 1. prosinca, slike koje generira umjetna inteligencija omogućit će onima koji se povežu na interaktivnu web stranicu Bazilike da pogledaju njezinu unutrašnjost i vanjštinu, uživajući u impresivnom iskustvu kroz detaljne 3D modele i obrazovne sadržaje. Digitalni je to model koji će koristiti posjetiteljima i hodočasnicima, ali će također omogućiti znanstvenicima i restauratorima da istraže polikromni svemir spomenika s neviđenom preciznošću i detaljima.

La Basilica di San Pietro: AI-Enhanced Experience” naziv je novoga projekta koji je dio šire digitalne misije koju je pokrenula Radionica svetoga Petra i koja se temelji na najsuvremenijim tehnologijama koje omogućuju hodočasnicima i posjetiteljima iz svih krajeva svijeta da se mogu diviti i doći u interakciju s Bazilikom. Bit će moguće ponovno otkriti njezinu povijest i ulogu kao referentne točke za kršćanstvo, kao i onu dragocjene škrinje s blagom umjetnosti i kulture za cijelo čovječanstvo. Mjesto gdje je pokopan apostol Petar, sveti prostor u kojem se čuva umjetnost genija kao što su Bramante, Michelangelo, Bernini i Raphael, Maderno i Canova može se istraživati ​​i proučavati kao nikada prije. Inovativni izbor koji je priželjkivao kardinal Gambetti koji je pronašao punu suradnju “Microsofta” u cilju otvaranja vrata Bazilike svijetu – upravo u povodu sljedećeg Jubileja – i darivanja njezine duhovnosti, kulture i ljepote, čak i onima koji neće moći stići u Rim u Svetoj godini. Umjetna inteligencija također je pomogla otkriti i mapirati strukturalne ranjivosti bazilike, kao što su pukotine i nedostajuće pločice mozaika, i omogućit će tako bolje planiranje budućih radova na očuvanju.

Dvije nove impresivne izložbe otvorene povodom jubileja 2025. unutar Bazilike, “Petros Eni” i “Petros Eni Octagon”, također će ponuditi hodočasnicima i posjetiteljima posebnu kombinaciju povijesnih predodžbi i digitalnih istraživanja, pokazujući ključne aspekte u evoluciji Bazilike tijekom stoljeća. “Umjetna inteligencija omogućuje nam da se divimo ovoj bazilici na jedinstven i inovativan način kakav dosad nismo vidjeli”, rekao je Brad Smith, potpredsjednik i predsjednik “Microsofta”. “Ovo partnerstvo, koje spaja institucije i tehnološke inovacije, stvorilo je nezaboravno iskustvo za sve one koji žele dublje proniknuti u povijest i značenje ovog izvanrednog mjesta. Napravili smo, i za buduće generacije, maketu vatikanske bazilike koja će živjeti trajno.”

Za pristup cjelovitom sadržaju, više informacija možete saznati ovdje.

Izvor: Crkva na kamenu/IKA